3RCZ.COM MÍŘÍ NA DAKAR 2020

Jezdec Boris Vaculík s navigátorem Martinem Plechatým vstoupí do roku 2020 startem na 42. ročníku rally Dakar se startovním číslem 343 v kategorii automobilů. Posádka absolvuje start s prověřeným vozem FORD F-150 EVO, se kterým se již účastnili dakarské rally v roce 2018 v Peru, Bolívii a Argentině.


Generálkou pro nově složený tým byla říjnová Rally du Maroc, na které se posádka umístila na konečném 23. místě. Výsledek ovlivnila především porucha hydrauliky ve 2. etapě, která znamenala velkou penalizaci za neprojetí kontrolních bodů.

“Byl to náročný test před Dakarem, který prověřil techniku, několik nových členů týmu a samozřejmě i naší posádku. S Martinem jsme startovali na velkém závodě po roce a půl, takže jsme rádi že jsme závod absolvovali a drobné technické potíže nám ukázaly, na co se v přípravě na Dakar zaměřit.“ řekl Boris Vaculík.


Dakar 2020 se uskuteční od 5. do 17. ledna a po Africkém a Jihoamerickém kontinetu se přesouvá na Blízký východ do Saudské Arábie, kde na posádky čeká 12. etap v celkové délce 7000 kilometrů, přičemž 5000 kilometrů budou tvořit měřené rychlostní testy.

Povrch bude ze 75% tvořit písek a obzvláště ve druhé polovině závodu čeká na soutěžící několik těžkých etap v poušťi Rub’ al Khali s nekonečnými písečnými dunami.

“Přesná trasa závodu byla odtajněna teprve před týdnem a tak nyní čerpáme všechny dostupné informace, abychom si udělali obrázek o tom, co nás čeká. Vše zatím nasvědčuje, že to bude hodně těžký závod a naším cílem je načerpat co nejvíce zkušeností s novou lokalitou a dojet hlavně ve zdraví na cílovou rampu.“ sdělil cíle pro Dakar 2020 Boris Vaculík.

Na závodníky čeká oproti předchozím ročníkům i několik dalších změn. Nově jsou body a symboly v roadbooku vyvedeny v barvě, čímž chce pořadatel minimalizovat dobu na přípravu na další etapu a pro některé etapy budou roadbooky distribuovány posádkám až několik minut před samotným startem.

“Obě novinky jsme měli možnost si vyzkoušet na marocké rally. Barevný rodbook sice zkrátí přípravu, ale je méně přehledný a ztrácí to kouzlo, kdy si každý navigátor nacházel několik let svůj systém a zdokonaloval si ho. Rozdávání roadbooků před etapou vítám, bude to pro všechny stejné a velké týmy nebudou mít výhodu." řekl Martin Plechatý.

Celý tým se již začátkém příštího týdne vydá se závodním vozem a doprovodným servisním kamionem na francouzský závodní okruh F1 Paul Ricard v Le Castellet, kde proběhnou technické a administrativní přejímky. Po nich bude veškerá technika naložena v přístavu Marseille na loď, která jí odveze do Jeddahu, startovního města 42. ročníku Dakaru, kde si jej tým vyzvedne na Nový rok 2020.